top of page
results-banner.jpg

Trofeo Series Race Results 2022-2023 

Round 1 Icebreaker Class Points

Round 1 Icebreaker Handicap Points

Round 2 2K Cup Challenge Class Points

Round 2 2K Cup Challenge Handicap Points

Round 3 Tasman Revival Jan Class Points

Round 3 Tasman Revival Jan Handicap Points

Round 4 Tasman Revival Feb Class Points

Round 4 Tasman Revival Feb Handicap Points

Round 5 Legends of Speed Class Points

Round 5 Legends of Speed Handicap Points

Round 6 Great Lakes Class Points

Round 6 Great Lakes Handicap Points

Round 7 May Madness Class Points

Round 7 May Madness Handicap Points

Overall 2022/2023 Series Points

Flag.jpg

2022-2023 Special Awards

Chairman's Cup

Best Presented Car

Team Turtle Trofeo Trophy

(Personality) 

Best Supporter

HANDICAP WINNER

1st Place-    

2nd Place-   

3rd Place-    

OVERALL POINTS 

1st Place-    

2nd Place-   

3rd Place-    

Most Improved

Most Consistent

Photographer of the Series

GTA CLASS Winners

1st Place-    

2nd Place-   

3rd Place-    

GT JUNIOR CLASS WINNERS

1st Place-     

2nd Place-    

3rd Place-     

VELOCE ClASS WINNERS

1st Place-      

2nd Place-     

3rd Place-      

TROFEO CLASS WINNERS

1st Place-      

2nd Place-     

3rd Place-      

2021-2022 Class Winners

GTA CLASS WINNERS

1st       Brett Hickman

2nd=    Eddie Beresford & Bruce Stewart

GT JUNIOR CLASS WINNERS

1st      Gordon Linton

2nd=   Ross Olifent & Max van Maanen

VELOCE CLASS WINNERS

1st       Euan Smith

2nd      Anthony Petty

3rd=    Chris Browne & Chris Hunkin

TROFEO CLASS WINNERS

1st       Wendy Metcalfe

2nd      Bernard Harrison

3rd       Ross Vaughan

OVERALL POINTS WINNER

Wendy Metcalfe

IMG_6469 - Copy - Copy.JPG
Flag.jpg

2020-2021 Special Awards

Chairman's Cup

Chris Browne

Best Presented Car

Grahame Christian

Team Turtle Trofeo Trophy

(Personality) David Meads

Best Supporter

Daniel Coyle-Smith

HANDICAP WINNER

1st Place-    Bruce Belcher

2nd Place-   Eddie Beresford

3rd Place-    Euan Smith

OVERALL POINTS 

1st Place-    Steve Battersby

2nd Place-   Euan Smith

3rd Place-    Eddie Beresford

Most Improved

Bruce Harrison

Most Consistent

Bruce Belcher

Photographer of the Series

Anthony Petty

GTA CLASS Winners

1st Place-    Eddie Beresford

2nd Place-   Maurice Thomson

3rd Place-    Darron Curphey

GT JUNIOR CLASS WINNERS

1st Place-     Paul Jennings

2nd Place-    Bruce Belcher

3rd Place-     Rob Hunkin

VELOCE ClASS WINNERS

1st Place-      Steve Battersby

2nd Place-     Chris Hunkin

3rd Place-      Bruce Harrison

TROFEO CLASS WINNERS

1st Place-      Euan Smith

2nd Place-     Bernard Harrison

3rd Place-      Wendy Metcalf 

2017-2018 Prize Winning Drivers​

Overall Most Points

Chris Hunkin

GTA Class

Eddie Beresford

GT Junior Class

Darron Curphey

Veloce Class

Tina Glennie

Trofeo Class

Chris Hunkin

Handicap

Ross Olifent

2017 - 2018 Special Awards

Bart Von Geldern Cup

(Best Supporter) George Louie

Chairman's Cup

Flemings Painting

Flemings' Cup (Presentation)

Gary Langsford

Team Turtle Trofeo Trophy

(Personality) Ross Olifent

Novice of the Year

Mark Buchanan

Most Improved

Bryan Lambert

Most Consistent

Maurice Thomson

Pit Crew of the Year

Iain Rankine

Photographer of the Series

Matt Smith

Eddie Beresford
Darron Curphy
Chris Hunkin
bottom of page